Előzmények

Egyelőre román állampolgárként évekkel ezelőtt Magyarországon kötöttem házasságot, majd rá két és fél évre el is váltam. Aki érintett az ügyben, tudja, hogy mivel jár külföldiként az Anyaországban házasodni: a román hatóságok részéről kell egy igazolás, hogy odahaza az ember fia nem házas. Ez szép és jó, elég könnyen meg lehet szerezni, és jöhet a dínomdánom. 

A hideg zuhany akkor ért, amikor újabb készülő házasságomhoz újra szükség volt erre az igazolásra...

Szükséges iratok, ha nem vagy magyar állampolgár:

  1. Hitelesített, lefordított születési anyakönyvi kivonat
  2. Ún. cölibátusi igazolás az országod nagykövetségéről (Erről részletesebben később)
  3. Személyi igazolvány
  4. Lakcímkártya
  5. Regisztrációs kártya (ha EU állampolgár vagy, ha nem, akkor egyéb igazoló irat)
  6. Ha már voltál házas, akkor házassági anyakönyvi kivonat záradékkal*, valamint a bontóítélet is legyen nálad

A párod részéről, aki magyar állampolgár:

  1. Személyi igazolvány
  2. Lakcímkártya
  3. 3 hónapnál nem régebbi születési anyakönyvi kivonat (WTF? Ja, komoly... 3 hónapnál nem régebbi...)
  4. Ha volt már házas, akkor neki is házassági anyakönyvi kivonat záradékkal*

* A H.A.K-ot a házasságkötés szerinti anyakönyvvezetőnél lehet kikérni, 2000 Ft illeték.

Mire figyelj, ha román állampolgár vagy:

Ha úgy jártál, mint én, hogy már voltál házas Magyarországon, még mielőtt bárhova is mennél, menj el a bíróságra, ahol elváltál, és kérj egy olyan bontóítéletet, amely megfelel a nemzetközi előírásoknak, majd utazz el a születésed szerinti településre, ott pedig fordíttasd le románra, és add le az anyakönyvvezetőnek, hogy vezesse rá a válást. (Miért? Mert CSAK A HÁZASSÁGKÖTÉSRŐL kapnak értesítést, a válásról nem, tehát továbbra is házasként leszel nyilvántartva Romániában. Ezzel csak az a baj, ha igazolást kérsz a nagykövetségről, hogy nem vagy már házas, nem fogod megkapni. Szívás.) Miután ügyesen mindent kitöltöttél, el kell juttatni a papírokat Bukarestbe, onnan meg 1 hónap múlva kapsz választ, hogy rávezették a válásod az anyakönyvre. Már ha szerencséd van. A sima bontóítélet nem jó nekik, annak a fordításával ne is próbálkozz, mert visszadobják, és kezdheted elölről. 1 hónap múlva, természetesen...

Oké, tegyük fel, hogy minden rendben, és bejegyzik a válásod. Utána ismét utazz Romániába, kikérni egy kivonatot a most már naprakész anyakönyvről, azzal a kivonattal menj a nagykövetségre, és kérd ki az igazolást, majd fordíttasd le az OFFI-ban. Ha megvan, akkor azt csatold a fent felsorolt irataidhoz.

Tapasztalatok:

Senki nem értesít ezekről a dolgokról, szóval mindent magadnak kell intézned. Az ügyintézés sebességéről: a román anyakönyvben az én házasságom bejegyzése a házasság megkötésétől számolt 3 évre rá történt. Igen, jól látod, a VÁLÁS UTÁN sikerült bejegyezniük, hogy megköttetett a házasság. A válás meg azóta se lett bejegyezve (2010 óta).

Tanács:

Ha már kettős állampolgár vagy, akkor csak a magyar személyiddel meg születési anyakönyvi kivonatoddal jelentkezz a házassági szándék bejelentésénél, mert akkor a vadászkutyát se érdekli, hogy neked Romániában mennyire rendezett vagy nem rendezett az anyakönyvi bejegyzésed. Gyorsabb, stresszmentesebb és olcsóbb is. A párodnak se kell 3 hónapnál nem régebbi kivonat. (Ezt nem igazán értettük, hogy miért kérik... Ti értitek?)

A bejegyzés trackback címe:

https://praktikustanacsok.blog.hu/api/trackback/id/tr95091437

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása